LEDEN
Orgánem měsíce je MOČOVÝ MĚCHÝŘ
ZAMĚŘENÍ NA MĚSÍC LEDEN
Vše nás směřuje k tomu, abychom odložili vše staré, nepotřebné a hluboko uložené programy a započali celý rok s novým elánem a nasazením a novou vizí. Intuitivně to i děláme a v lednu si také tvoříme nové záměry pro následující rok. Je vhodné to spojit i s odložením věcí, které nás uvádí do tlaku. Tento tlak a téma se naučit pustit dál, nelpět na něm, pokusit se o zpracování tématu jiným způsobem než jsme zvyklí. Opustit přežité stereotypy a zkusit řešit vše více s lehkostí a nadhledem. Vyvarovat se stresu můžeme také díky praktikování qigongu nebo jógy.
Močový měchýř
V močovém měchýři se uchovávají látky vyloučené ledvinami, které zde čekají na vyloučení z těla.
Při onemocnění močového měchýře bývá tendence k nucení na močení, často to souvisí s určitými situacemi, které jsou spojené se stresem nebo úzkostným očekáváním jakým je např. psychický tlak. Tlak, který pociťujeme psychicky se přemístí do fyzické roviny kde se somatizuje do formy tělesného tlaku. Tento tlak nás vybízí k uvolnění a vypuštění toho co nás tíží. Pokud nedojde k vypuštění na psychické úrovni, pak přichází fyzická rovina v podobě močového měchýře.
U dětí po vystavení velkého tlaku dochází k nočnímu pomočování (ze stran rodičů, školy apod.) Také zde může být souvislost s pláčem, kdy pokud nedojde k úlevě formou pláče, projeví se následně pomočením (uvádí se jako pláč „dole“).
Příznaky bolestivého močení ukazují na formu prožitku vypouštění. Časté nucení bez schopnosti se vyprázdnit ukazuje na neschopnost přes tlak (psychický nebo fyzický) se vyprázdnit. Onemocnění ukazuje na témata, která jsou jen zbytečnou zátěží, kterých je potřeba se zbavit. Jsou tématem vypouštění duševního „odpadu“, Můžeme si napomoct tím, že si uvědomíme i duševní tlak, pod nímž jsme a naučíme se to pustit. Zjistit co v sobě nechci pustit a v jakých oblastech na sebe vytvářím tlak.
MERIDIÁN MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Má spojitost s nervovou soustavou, prochází všemi nervy kolem páteře.
Doplňování energie můžeme provádět v době, kdy jí máme nedostatek – dle kruhu a času kdy je orgán v oslabení.
průběh meridiánu: začíná u vnitřního očního koutku, pokračuje přes zátylek, v této oblasti se rozděluje do dvou drah, které směřují dále dolů, v oblasti hýždí se opět spojují a pokračují dolů po zadní straně nohou a k zevnímu okraji malíčku. Je to nejdelší dráha.
párový orgán = ledviny
element = voda
tendence=jang
psychická rovina = tvrdost a přísnost, schopnost rozhodovat a naslouchat, aktivita
fyzická rovina = uši, kosti
emoce = strach
souvislost = s nervovou soustavou
úkol na fyzické/tělesné úrovni =odvádět toxické tekutiny z těla pryč/snášet a vypouštět tlak
úkol na mentální úrovni = odvádění starých vzpomínek
onemocnění = když se bojíme opustit stará přesvědčení a vzorce myšlení nebo zvyky
nejsilnější aktivita 15 – 17 hod.
zuby = přední a postranní řezáky (noční pomočování, gynekologické problémy, močový měchýř a ledviny)
CVIKY PRO MOČOVÝ MĚCHÝŘ
Automasáž meridiánu močového měchýře a uvolnění páteře
Položíme si ruce na oblast ledvin mírně masírujeme a poté se pomalu skláníme obratel po obratli od hlavy až směrem k zemi. Ruce přitom stimulují meridián močového měchýře na zadní straně nohou. Při rolování směrem dolů pokrčíme kolena, břicho je prodloužené přes stehna, hlava směřuje dolů k zemi, dotkneme se pomalu rukama země. Poté se vracíme zpět a pomalu rolujeme obratel po obratli od spodní části páteře směrem k hlavě. Při rolování nahoru se dotýkáme přední části nohou od chodidel až ke stehnům a ruce poté volně zvedneme do výšky, celé tělo je v napřímení. Ruce klesají zpět na oblast ledvin. Cvik několikrát opakujeme.
Upavesasana (pozice širokého dřepu nebo také „Indického dřepu“)
Tato pozice vychází z Malásány, je to pozice širokého dřepu se sníženým těžištěm těla.
Je uvolňující a velmi prodlužující pro celá záda. Má vztah k základní čakře Múládháře. Aktivuje všechny tři bandhy.
Uvolňuje a rozšiřuje oblast spodní části zad. Posiluje kotníky, rozevírá kolena, protahuje celou nohu, vnitřní stehna, hamstringy. Zlepšuje fungování svalů nohou.
Otevírá hrudník a ramena, stávají se silnými a rozšiřují se, zlepšuje se pružnost.
Pomáhá při bolestech ve spodní části zad u menstruací.
Provedení: chodidla jsou zcela na zemi v pozici hlubokého dřepu. Pokud se vám nedaří udržet celá chodidla na podlaze, podložte si paty destičkou nebo srolovanou dekou. Nemožnost být celým chodidlem na zemi bývá např. při zkrácení Achillovy šlachy. Celá horní polovina těla trupu je mezi nohama. Lokty tlačí do stran do vnitřních částí kolen, ruce jsou sepnuté před hrudníkem a palce jsou opřené o hrudní kost, hrudník rozšiřujeme do stran a zvedáme ho vzhůru, zároveň klesáme kostrčí směrem k zemi. Dech je prodloužený do hloubky pánve. Protahujeme celou linii zad, která je v protažení, hlava v prodloužení páteře
Paščimotásána (pozice „Kleští“)
Tato pozice protahuje svaly podél páteře, aktivuje oblast břicha a pánve. Pomáha při nadměrné lordóze i kyfóze.Je prevencí ústřelů v páteři. Protahuje svaly zadní strany nohou, dolních končetin a kyčlí. Uvolňuje napětí v těle fyzické i mentální.
Aktivuje Manipúru=pupeční centrum, dovolí nám vše nepotřebné odložit a začít něco nové.
Provedení: sedněte si na podlahu do vzpřímené pozice, natažené nohy jsou aktivní (pokud neudržíte natažené nohy, pokrčte je, podložte sedací kosti bolsterem, udržte délku v páteři), vnímejte kontakt podložky a sedacích kostí, vytáhněte se za rukama vzhůru. Začněte se předklánět se vzpřímenou páteří od pánve postupně dopředu směrem k nohám, tak abyste udrželi prodloužená záda, pupek vytahujte směrem k hrudníku, rozšiřte hrudník, vnímejte celou páteř. Sedací kosti míří dolů a dozadu za vás. Sedíte – s nádechem zvednete ruce, s výdechem se vytahujete dopředu. Při výdechu jdete víc do hloubky pozice, s nádechem se vytahujete dopředu.
Alternativy pozice: při bolestech v zádech mějte pokrčené nohy a podložená kolena, můžete sedět na bolsteru, abyste správně nastavily sedací kosti, hlava je opřená o kolena
DORNOVA METODA- souvislosti obratlů a psychosomatika
Obratel na páteři= třetí bederní obratel L3 – chybí zázemí, pocity viny, dlouho trvá, než něco zpracuje mentálně i fyzicky
PREVENCE: zahřívat a poskytovat tělu dostatek tepla skrze nápoje i jídlo. Udržovat vnitřní oheň. Pít teplou vodu nebo teplý čaj, lze sladit medem nebo javorovým sirupem, dostatečná intimní hygiena.
DOPLŇKY:
Brusinky, černý rybíz, echinacea
Zařadit vitamín C, brusinkový sirup nebo džus
BYLINKY: list brusinky, list borůvky, přeslička, list břízy, lichořeřišnice, list medvědice, pýr
PŘI PROBLÉMECH: pít dostatečné množství tekutin (2-3 l), aby došlo k zředění moči a poklesne následně i bolestivost.
Vyvarovat se kávy, čaje, kořeněných a ostrých jídel
HOMEOPATIE
Při akutní fázi a problému s močovým měchýřem je možné zkusit homeopatický lék, který odpovídá stavu nemocného a jeho situaci. Vždy doporučuji konzultaci s homeopatem pro nalezení konstitučního léku a individualizaci, zvláště jsou-li problémy chronického rázu. Proto tento přehled berte pouze jako velmi orientační a pro akutní fázi onemocnění. Léky lze podávat v ředění 5- 15CH
Cantharis – nesnesitelné a stále nucení na močení, provázené i svěděním
Sarsaparilla – velké a nesnesitelné bolesti především indikované na konci močení
Arsenicum album – v popředí jsou především pálivé bolesti, zlepšené teplem
Staphysagria – bolesti ustávají po močení
Phosphorus – přidává se krvácení do moče
Sepie – když jsou současně s problémy s močením i gynekologické problémy
ESENCIÁLNÍ OLEJE
(doporučuji oleje vysoké kvality – např. Doterra, Young Living)
saturejka – antibakteriální, imunostimulant, protirevmatický, protiartritický, s velkým vlivem na moč. měchýř
citron – antibakteriální prostředek, dezinfekční, posiluje obranyschopnost organismu, snižuje teplotu, pár kapek nakapat do vlažné vody a pít během dopoledne,
meduňka – antibakteriální, antimikrobiální, antivirová, uklidňující, zbavuje negativních emocí, pomáhá při stavech deprese, působí příznivě na nervy a srdce
tymián – velmi antibakteriální, antivirový, antiseptický, antimykotický , antioxidační, působí příznivě na nervovou soustavu, pozitivně ovlivňuje krevní tlak a krevní činnost
rozmarýn – antibakteriální, protizánětlivý, antiseptický, antioxidační, protiplísňový, analgetický, antikatarální
hřebíček – antibakteriální, protizánětlivý, antiparazitární, antiseptický, antivirový, antioxidant, imunostimulant, dezinfekční
tea tree – protiinfekční, antibakteriální, antivirový, protiplísňový, antiseptický, protizánětlivý, imunostimulační, analgetický
oregano – antibakteriální, protiplísňový, antivirový, antiparazitální
jalovec – stimulant, antiseptický, antispasmodický, detoxikační
DRAHÉ KAMENY
Můžete nosit u sebe formou náhrdelníků nebo náramků, některé vybrané kameny se dají dát také do vody a poté vodu můžete popíjet.
Na močový měchýř působí následující drahé kameny: jadeit, korál, magnetit, malachit, jaspis červený, jaspis leopardí, heliotrop, jantar.
FÁZE MĚSÍCE v lednu 2018
Postavení měsíce může mít velký vliv na to, jak se cítíme a jak co vnímáme. Také na to, který den je vhodný pro některou námi zvolenou činnost, lékařský zákrok nebo důležité rozhodnutí či jednání v našem životě. Už v dávných dobách se postavením měsíce a planet lidé řídili.
Znamení zvěrokruhu ovlivňují Lunu. Když Luna těmito znameními prochází, tak má vliv na konkrétní části těla a orgány, které souvisí s daným znamením. V tu chvíli může tuto oblast posílit a působit léčivě. Zároveň ale, pokud je tato oblast zatížená, tak je působení Luny mnohem škodlivější než v jiných dnech.
Právě i plánované zákroky a operace se dají naplánovat tak, aby daný orgán nebyl v největší aktivitě právě díky postavení Luny a konkrétního znamení zvěrokruhu.
Obecně pro operace a zákroky jsou vhodnější dny s ubývajícím měsícem, je ovšem nutné znát přesný termín a znamení zvěrokruhu v něm.
Úplněk 2.1. (3:26 hod.) Rak
Poslední čtvrť 8.1. (23:28 hod.) Váhy
Nov 17.1. ( 3:20 hod.) Kozoroh
První čtvrť 24.1. (23:22 hod.) Býk
Úplněk 31.1. (14:28 hod.) Lev
Upozornění: tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou ani jinou péči.
Přeji vám, ať načerpáte inspiraci právě pro vás .
vaše Lucie